Přejít k hlavnímu obsahu
andílek a ďábel

Vnitřní kritik

Naučte se ho efektivně využívat ve svůj prospěch

Určitě ho zná každý z nás. Někdo mu říká vnitřní kritik, vnitřní hlas, jiný svědomí nebo ego. Zkrátka a dobře jedná se o ten hlas v mysli, který na nás dokolečka křičí. Je nepříjemný, jízlivý a otravný. Nepohladí nás, naopak nás vší silou sráží na kolena! Přiznejme si, že takového parťáka mít v životě opravdu nechceme. Zkuste se naučit s ním efektivně pracovat a využívat ho pro svůj prospěch v běžném životě. Uvidíte, že se vám bude zase lépe dýchat!

Nic nezvládneš, seš k budič ničemu

Tímto ostrým jazykem nechceme, aby na nás mluvilo okolí, natož pak naše podvědomí. Ruku na srdce, vždyť mnohdy největší kritik jsme pro sebe sama právě my! Je to smutné, ale pravdivé. Chcete, aby se k vám takto choval váš nejlepší přítel? Místo slova podpory vám házel klacky pod nohy? Proč se prostě mnohdy nedokážeme sami pohladit a pochválit? Proč nehledáme způsob, jak danou situaci vyřešit? Místo toho si v duchu řekneme ‚To nemá cenu, seš k budič ničemu, to nezvládneš, tak se do toho vůbec nepouštěj!‘ Tyto jedovatá slova nás skutečně donutí k tomu, že se dobrovolně vzdáváme věcí, které bychom ladně zvládli a bylo bychom díky nim šťastnější.

Moudří posvátní šašcinešika rozbil

Víte, že v Jižní Americe Indiáni měli tzv. posvátné šašky? Tito človíčci byli velice ceněni a uznáváni za své služby, podobně jako léčitel, či šaman. A co bylo jejich úkolem? Bylo to jakési vnitřní ego v podobě člověka. Posvátný šašek se vás snažil co nejvíce dobírat, naštvat, zkrátka útočil na vaše slabiny a nejistoty. Shazoval vás podobně jako vnitřní kritik, kterého máte v hlavě. Ptáte se ale proč celá tato komedie? K čemu to vedlo? Odpověď je prostá! Šašek vás měl donutit k přemýšlení. ‚Proč mě štve zrovna tato věc? A proč se mi nedaří zrovna toto? Proč si o sobě myslím, že jsem slaboch?‘ Nebylo vždy lehké rébus, který vám vštípil do mysli tento posvátný človíček rozluštit, někdy to trvalo i několik dní! Ale díky tomu, že jste onen oříšek rozlouskli, jste pocítili pocit úlevy a štěstí. Jakýsi hnací motor vás poháněl kupředu. Vy jste se zasmáli své vlastní hlouposti, obejmuli šaška, poděkovali mu a pokračovali dál.

Efektivní realizace

Efektivní rozuzlení celého jakéhosi vnitřní konfliktu je se s tímto ne mnohdy příjemným přítelem umět sžít, brát ho jako část sebe samé. Kdykoliv vám svým jedovatým jazykem začne hlodat ve svědomí, zkuste se zamyslet, proč vás napadla právě tato myšlenka? Vzpomeňte si na již zmíněného šaška! Co se vám tím mozek snaží naznačit? Dejme si příklad. ‚To nezvládneš!‘ Při jaké situaci si toto pomyslíte? Zažili jste podobnou chvíli už někdy před tím? A jak jste se před tím cítili? Podařilo se vám tento oříšek dříve rozlousknout? Co jste pro to museli udělat? Jestli pořád tápete a jste nejistí, zkuste si zjistit více informací nebo se třeba optat přítele o radu. A jak je vám teď? Jste už na správné cestě? Vyřešili jste tu na první pohled prekérní situaci? Zklidnili jste emoce? Objali a poděkovali svému vnitřnímu posvátnému šaškovi?

Nebudu vám lhát, je to těžké, opravdu těžké! Ale čím víc takovýchto rébusů vyřešíte, tím blíže se dostanete do svého nitra, k sobě. A také budete zase o krůček blíže ke svému vlastnímu štěstí a snu. A to za to rozhodně stojí! Co vy na to?

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271