Přejít k hlavnímu obsahu
pár

Mnoho lidí dnes hledá rady, jak přežít karanténu. Jak se zabavit, jak udržet zdravý režim, jak se nezbláznit. Ovšem páry, které spolu uvízly v malém prostoru, možná zoufale shání spíše návod, jak se vzájemně nezabít. Jistě, milujeme se. Ale to neznamená, že si v karanténě nemůžeme lézt na nervy. Dřív než si vyrvete všechny vlasy a roztřískáte tu drahou sadu talířů, co si ji tak usilovně šetříte na zvláštní příležitost, mrkněte na tento článek, který vás nebude zdržovat výklady o vzájemném respektu a teoretickou omáčkou. Jde o jasný plán rovnou z praxe, který možná právě vám pomůže. Hodně štěstí! 

děti

1. Vytvořte si své vlastní kanceláře 

Pracujete-li v rámci karantény oba z domova, je naprosto nezbytné, aby si každý vytvořil svůj vlastní pracovní prostor. Pokud se jen domluvíte, že se při práci vedle sebe nebudete vzájemně vyrušovat, zřítíte se do pekla (ovšem jestli to u někoho z vás tak funguje, klobouk dolů). I kdybyste dokázali hodiny mlčet, už jen pocit, že vedle vás sedí milovaná osoba, se kterou jste zvyklí užívat si jiné věci než zrovna práci, vás bude zneklidňovat a narušovat vaše soustředění. Pracovní výsledky vás tím pádem zklamou, což povede k podráždění a následně k možným hádkám. Den ode dne se to bude samozřejmě stupňovat a pak už třeba i milá otázka drahé polovičky “Dáš si kafe?” vyvolá oheň na střeše. 

počítač

Rozhodně si tedy vymezte své “domácí kanceláře”, ideálně se zavřenými dveřmi. Pokud jednou z kanceláří bude kuchyň, domluvte si předem časy přestávek na jídlo a kávu. Bydlíte-li v garsonce, a nemáte tak šanci oddělit se zdmi, vyberte si každý svůj roh, sedněte si k sobě zády a nasaďte sluchátka. Možná to zní šíleně, ale abyste se co nejvíce přiblížili režimu pracovního dne za normálních okolností, je zapotřebí hodně nestandardních kroků. 

 

Důležitý je také způsob komunikace. Ve chvíli, kdy si budete chtít něco říct, udělejte to tak, jak byste to dělali, kdybyste byli normálně v práci - napište si zprávu, využijte jakékoliv aplikace, přes kterou jste zvyklí komunikovat (pochopitelně není-li to něco naléhavého). Pokud se na sebe budete neustále otáčet, ťukat nebo pokřikovat, doženete se jistojistě k šílenství. Napíšete-li zprávu, váš protějšek si ji přečte až v momentě, kdy se mu to bude hodit, a nebude tak vyrušován od práce. Každý ušetřený nerv se v karanténě počítá. 

 

2. Domluvte si služby 

 

Dohodněte se, kdo bude mít v konkrétní dny na starost vaření, mytí nádobí a další běžné denní činnosti. Ti, kteří nejsou u plotny příliš obratní, mohou vymýšlet třeba jednoduché svačiny k pracovní části dne, nazdobit “zobací” studenou mísu apod. Snažte se být kreativní a jídlem se rozveselit. Nezapomínejte si na veškeré domácí činnosti domluvit přibližné časy, ať nevtrhnete partnerovi znenadání do “kanceláře” a nenarušíte tím pracovní prostředí. 


3. Dodržujte svůj večerní styl 

 

Pokud jste dokázali postupovat dle bodu č. 1 a 2, dostanete se v závěru dne do celkem podobné situace, jako po běžném pracovním dni. Sice momentálně nemáte zážitky z cesty do a z práce, ale můžete u večeře probírat, co všechno jste dnes v práci zvládli a co jste se dozvěděli od kolegů, se kterými jste i v rámci práce z domova v kontaktu alespoň elektronicky. Vzhledem k nastavenému režimu jste se přes den potkávali minimálně a neměli jste čas na klábosení o ničem, tudíž si všechno můžete povědět večer, jako obvykle. Vymýšlejte plány na další večery – jaký film si pustíte, jakou hru si zahrajete, koho z přátel pozdravíte přes videohovor. Co se videohovorů týče, v rámci karantény jsou pochopitelně velice v oblibě. Dbejte na to, abyste se s partnerem včas domluvili, kdy si půjdete s kamarády virtuálně sednout. Situace, kdy každý během vlastního hovoru křičíte jeden přes druhého, nebo naopak případ, kdy strávíte celý večer u videohovoru a druhá polovička sama leží v posteli, nevede k dobré náladě ve vztahu. Ano, je to samé domlouvaní se na věcech, ale o tom zkrátka život v izolaci je. Respektive týká se to partnerského života celkově, ale v izolaci ještě mnohem více. Pokud ji chcete přežít ve zdraví a nezničit si vztah. 


4. Dejte si rande 

rande

Denní režim jste si již nastavili, to je dobře. Nyní přichází na řadu zpestření – příjemné chvilky, kterými si obohacujeme život. Dejte si rande! Zcela vážně. Většina žen jej s radostí uvítá, někteří muži budou možná nejprve trochu nesví a připadat si, jako kdyby snad nacvičovali divadelní představení. Věřte však, že výsledek přinese ovoce. Pozvěte jeden druhého na rande, ať už to bude luxusní večeře na terase, kino vytvořené z domácích možností, taneční klub s omezenými decibely, abyste nerušili sousedy, či cokoliv jiného vás napadne, fantazii se meze nekladou. Na rande se připravte jako obvykle – krásně se oblečte, navoňte, ženy si vyhrají s líčidly. Muži mohou vyzvednout svou dámu přede dveřmi ložnice, obýváku či třeba koupelny a překvapit ji drobným dárkem. Projděte se spolu těch pár kroků na místo konání a užívejte si večer, jakoby to byla vaše první schůzka. Je-li váš partner kreativní, bude to nakonec možná dokonce i lepší než první rande. Zapomeňte na všechny starosti a nemyslete na nic jiného, než jak je vám spolu dobře.

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271