Přejít k hlavnímu obsahu
Díte v srdci

 

Neschopnost páru počít další dítě, může svým být psychicky náročnější, než když se nedaří první. Otázka, proč to nejde, když už to jednou šlo, může být o to bolestnější. Z medicínského hlediska se k sekundární neplodnosti přistupuje stejně, jako k té primární. Stejné bývají i její příčiny, které ale v tomto případě vznikly až časem, kdy se změnil, zhoršil, zdravotní stav.

 

Nedaří se? Nesmíš na to myslet!

 

Takto zní nejčastější rada kamarádek u kávy. Je tak frekventovaná, že ji už málokdo ocení. A přece funguje! Téměř každou nemoc těla ovlivňuje, a často i spouští, psychický stav. Přílišné upínání se ke zdravotnímu problému, nadělá více škody než užitku, ať už se jedná o cokoli. Marné snažení o dítě, daleko hůř snášejí ženy než muži. I když i zde jistě existují výjimky. Pro ženy jsou děti často hlavním smyslem života. Mají tendenci se obviňovat, že se nedaří. Tráví mnoho času pozorováním vlastního těla, měřením bazální teploty, pravidelným testováním ovulace a možného těhotenství. Sex se koná na povel, jen za účelem oplodnění. A tělo stávkuje. Proto se opravdu vyplatí zachovat klid. Milování si nechat pro lásku a potěšení a upřít pozornost k něčemu jinému. Zároveň je dobré dbát na životosprávu a udržovat tělo ve formě. Není žádnou vzácností, že se početí povede až v době, kdy se k němu partneři přestanou přehnaně upínat. Příčiny, ať ženské či mužské neplodnosti, jsou různé. Dnes už víme, že se na ní podílí obě pohlaví přibližně stejně. Některé statistiky uvádějí, že u cca. 5 % párů, se důvod neplodnosti vůbec nezjistí. Tam je tedy zřejmě dobré pomýšlet na psychický blok. Pokud si dává další dítě načas, dopřejte si hlavně klid a pohodu. Vždyť každé početí je vlastně šťastná náhoda. A na tu si prostě někdy musíme počkat.


 

Nejčastější příčiny neplodnostitechotná


 

Ženská neplodnost má svou příčinu nejčastěji ve špatné nebo omezené funkci vaječníků či vejcovodů. Patří sem například anovulace, polycystické vaječníky nebo endometrióza. Otěhotnění může bránit také imunologický faktor, kdy imunitní systém ženy odmítá mužské spermie.

U mužů o plodnosti rozhoduje kvalita, množství a pohyblivost spermií. U obou pohlaví pak může hrát roli také genetika. Samotné početí není nemožné, avšak přirozeně se nedoporučuje, aby se vyloučila případná genetická vada dítěte. Zjištění příčin ženské i mužské neplodnosti, předchází celá řada vyšetření. Neplodné páry mají možnost jít cestou umělého oplodnění. To by ale mělo být vždy až tou poslední možností, kdy skutečně není šance na přirozené početí. Příslušnou léčbu na základě stanovené diagnózy doporučí CAR, které si může pár vybrat podle svého uvážení.


 

Nejčastěji indikované léčebné postupy:


 

Indukce ovulace – hormonální podpora dozrávání vajíček

Minimální stimulace IVF – stimulace vaječníků v případě, že žena nepodstoupí klasické IVF

Intrauterinní inseminace – nejjednodušší metoda umělého oplodnění (IUI)

Intrafolikulární inseminace – asistované oplodnění spermatem muže, uskutečněného v době ovulace. (IFI)

In vitro fertilizace – oplodnění mimo tělo ženy (IVF)

ICSI – metoda řešení mužské neplodnosti, kdy je odebraná spermie vpravena do vajíčka.

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271