Přejít k hlavnímu obsahu
Lístky zeleného čaje

 

Také si neumíte představit svůj den bez kávy? Je vaší nedílnou součástí hned od rána a odpoledne si malé espresso také neodpustíte? Pokud kávu potřebujete jako svou denní dávku energie, pak tu pro vás máme mnohem lepšího a efektivnějšího společníka. Je to zelený čaj.

 

 

Proč zelený čaj?

Zelených čajů je spousta. Mohou se lišit tím, jaké mají lístky, odkud jsou, v chuti, barvě nebo v tom, kolik obsahují kofeinu. Ano, i zelený čaj obsahuje kofein a určité druhy i mnohem více, než káva. A proč je tedy zelený čaj lepší? Uvolňuje totiž kofein déle v menších dávkách, to znamená, že vám bude dodávat energii po dobu několika hodin. Některé typy jsou dokonce tak silné, že se nedoporučuje je pít k večerním hodinám, protože by mohly způsobovat nespavost. A jaká je další výhoda? Je nutné si kupovat kvalitní zelený čaj. Ten se samozřejmě pohybuje cenově výše, cca od 150Kč a výš. V případě, že už ale do takového čaje investujete, můžete využít možnosti více vylouhování. Čajové lístky se totiž můžou několikrát přelít a nemusíte je tak po první dávce ihned vyhazovat.

Jaký čaj vybrat?příprava zeleného čaje

Zelených čajů je nespočet, ale můžeme je rozdělit na dva základní tábory. Z Číny a z Japonska. Existuje zde mnoho provincií, kde se zelený čaj pěstuje. V Japonsku je navíc zelený čaj téměř jediným čajem, který se zde pěstuje. Nejznámější je potom čaj Bancha, který pochází z Japonska a je, co se kofeinu týče, slabší. To znamená, že ho můžete pít po celý den a riziko, že vám večer oddálí spánek je mnohem menší. Mezi čínskými a japonskými čaji je veliký rozdíl a to především ve výrobě. A když se rozhodnete pro kvalitní zelený čaj, je dobré navštívit specializovaný obchod, kde vám poradí, jaký čaj je pro vás vhodný.

Příprava zeleného čaje

Základním pravidlem je, že by se zelený čaj neměl zalévat vroucí vodou. Každý čaj má u sebe napsané, jak moc horká voda se může použít. U kvalitnějších čajů je ale potřeba nechat konev s vroucí vodou alespoň 10 minut odstát a až potom čaj zalít. Ideální teplota bývá zpravidla 60 - 80 stupňů. V případě zalití vroucí vodou bychom čaj doslova uvařili a ztratili tu správnou chuť a obsah čaje. Čaj by byl nahořklý. V případě zalití až příliš studenou vodou by byl čaj zase velice málo vylouhovaný a ztratil by chuť.

Samotné čajové lístky jsou zajímavostí. Jsou to totiž takové zkroucené hoblinky. Většinou ale stačí na jeden šálek opravdu malé množství, asi jedna malá lžička. Po zalití můžeme ale vidět, jak se lístky začnou zvětšovat a otevírat, skoro až do své původní podoby, kdy nebyly ještě vysušené. Z jedné malinké lžičky pak máte hrnek plný velkých zelených listů. Jakmile svůj šálek dopijete, můžete listy znovu přelít vodou. U těch silnějších a kvalitnějších čajů se může čaj přelít až 3x.

Přínos našemu zdraví a historienalévání čaje

Pojďme se podívat na to, jak vlastně čaj vznikl. Je to sice legenda, ale rozhodně zajímavá. Když císař Šen-nung ohříval vodu, spadl mu do vody i lístek čajovníku. Vůně ho tak okouzlila a když vodu ochutnal, byl překvapený, jak dobrou chuť měla a jak ho nabyla energií. Ihned ztratil pocit únavy a od té doby se v zemích Indii a Číně pěstuje až doposud.

Zelený čaj má ale kromě své chuti a obsahu kofeinu i spoustu dalších výhod. Je už několik tisíc let využíván v tradiční medicíně. Plno účinků ještě nebylo vědecky potvrzeno, ale můžeme si zmínit ty nejzajímavější. Japonští výzkumníci tvrdí, že když budete místo kávy pít zelený čaj, po prvních deseti týdnech by měl přijít úbytek váhy. Zajímavá je také studie, kdy se ukázalo, že Japonci, kteří pili okolo pěti šálků denně, měli mnohem menší riziko kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Něco na tom možná bude, protože přes vysokou míru kouření cigaret v tomto okolí, je úmrtnost na karcinogenní onemocnění velmi malá a vědci připisují tyto pozitivní výsledky právě čaji. Ten by měl přinášet do těla spoustu antioxidantů, které zlepšují hodnotu krevních destiček a hladinu cholesterolu. Tak proč to nezkusit?

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271