Přejít k hlavnímu obsahu
Květiny na okně

 

 

Hledáte ideální doplněk do vašeho interiéru a zároveň byste rádi využili tuto dekoraci i ku prospěchu? Pak jsme vybrali pár rostlin právě pro vás. Spousta z nich nese i výjimečné vlastnosti a vás potěší na oku, na zdraví i na duši. Pojďme se na ně tedy podívat.

 

Tlustice vejčitá

Tato nenápadná rostlinka se stonkem připomínajícím kmen stromu je skvělou dekorací pro každý interiér. Můžeme ji najit jako malinkou rostlinu s několika kulatými lístky nebo jako velikou rostlinu s kmínkem. Co se zdraví týče, budete potřebovat již větší odrostlejší rostlinku. Její listy, nebo spíše jejich šťáva, vám může vyléčit různé popáleniny, bodnutí hmyzem nebo také opary. Stačí si postižené místo potřít dužinou z listu. K této rostlince se váže i zajímavá pověst. Je potřeba, aby byla darovaná. Jestliže jste ji dostali, máte vyhráno. Podle pověsti prý udržuje stabilitu financí v domácnosti a s každým novým lístkem vám přibude o pár korun navíc. Tak proč to nezkusit?

Rýmovník rýmovník Plectranthus

Rýmovník je nenáročná pokojová rostlina. Díky své košatosti a krásným lístkům vám doma udělá spoustu parády. Její pěstování je velmi jednoduché, a proto se hodí i pro začínající pěstitele. Její jméno má ale také svůj důvod. Bylinka má spoustu protizánětlivých účinků. Dají se jíst samotné listy, vařit z ní čaj nebo jiné potraviny (např. sirup) nebo využít její odvar k inhalování. Občas se díky své aromatičnosti využívá také jako repelent. Její účinky vám pomůžou jak s rýmou, tak i s jinými neduhy. I z tohoto důvodu se s jejím využitím můžeme setkat čím dál tím víc například v kavárnách nebo čajovnách. Než se ale rozhodnete pro její pěstování, nezapomeňte si k ní přičichnout. Je velmi aromatická a ne každému může sednout.

Menší palmovité rostliny

Dnes najdeme spousty malých palem k dostání v každém hobbymarketu. Ty velké jsou samozřejmě cenově výš, ale prospěje vám i malá, která do takové velikosti také jednou doroste. A proč jsou palmy tak užitečné? Jejich listy jsou hladké a nezachytává se na nich tolik prachu. Když už se nějaký zachytí, je velmi snadné palmu otřít nebo lehce osprchovat. Vydrží vám spoustu let a postarají se o lepší dýchání a čistší vzduch. Palem je nespočet druhů k dostání a jsou velmi dekorativní, takže ať už zvolíte jakoukoli, nikdy neuděláte chybu.

Aloe pravá Aloe vera

Jedna z nejznámějších léčivých rostlin je i velmi dekorativní. Aloe můžeme pěstovat mezi různobarevnými kamínky. V základu ale musí být vždy i hlína! K namnožení stačí pak zakořenit lístek nebo vám malé aloe vyrostou okolo hlavní rostliny. Aloe má spoustu účinků ale největší využití můžeme vypozorovat na naší pleti. Stačí potřít obličej dužinou z lístku. Ta pomáhá na akné a podrážděnou pleť. To platí i v případě popálení sluníčkem. Chladivá dužina vám okamžitě uleví od pálení a zabrání slupování kůže. Dalším benefitem může být účinek dužiny na vaše řasy. Při dlouhodobějším nanášení dužiny (třeba pomocí staršího umytého kartáčku od řasenky) na řasy se vám jejich vzhled výrazně zlepší. Řasy budou hustší a delší. O aloe tedy můžeme říct, že je to skvělá kosmetická rostlinka.

Nezapomeňte ale také na to, že jakákoli rostlina v bytě zlepšuje vzduch a vstřebává oxid uhličitý. Přítomnost rostlin je velmi důležitá pro naše zdraví, jen je potřeba vybrat tu pravou. V neposlední řadě se pěstování rostliny může stát vaším koníčkem a to i tím dekoračním. Umístění rostlin může být občas věda a každé se nemusí na daném místě dobře dařit. Je proto důležité dbát jak na designovou úpravu, tak i na potřeby rostliny samotné. Přesto to s rostlinami nepřehánějte a radši mějte klidně tři, ale krásně kvetoucí. Jsou tu přeci i pro naši radost.

 

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271