Přejít k hlavnímu obsahu
Kluk v lese

Pojďme dnes ukázat mindfulness aktivity pro děti, které pomohou vašim dětem cítit se lépe, snížit stres, vyřešit úzkost a mít větší povědomí o svém těle a mysli. Mindfulness aktivity pro děti mohou sloužit jako samoregulační nástroj na zvládání těžkých situací, což je v dnešním světě velmi důležité.

 

Co je mindfulness?

Mindfulness neboli všímavost je schopnost plně vnímat dění v daném okamžiku. Umožňuje nám pečlivě sledovat naše myšlenky a pocity. Rozvíjí sebeuvědomění. Lze jej aplikovat kdekoli. Nevyžaduje žádné speciální vybavení. Může být stejně snadné jako sezení a myšlení.

 

Pro koho je mindfulness dobrá?

Mindfulness je skvělá pro každého v každém věku, včetně dětí. Schopnost dělat mindfulness aktivity může být pro děti skvělým způsobem, jak se ovládat, soustředit a cítit lépe emocionálně i fyzicky. Naučit se samoregulaci (schopnost zvládat své emoce) je velmi důležitá dovednost, kterou se všichni musíme naučit už v mladém věku. 

 

Zábavné mindfulness aktivity pro děti

Níže jsou uvedené jednoduché příklady zábavných aktivit pro začátečníky, které můžete zkoušet právě s dětmi.

  1. Mindfulness dýcháníbublifuk

Je velmi důležité se při relaxaci zhluboka nadechnout. Toto nadechnutí přináší vědomí do našeho těla. Existuje mnoho různých způsobů, jak naučit děti zhluboka nadechnout a poté vydechnout: 

  • Pomocí větrníku

  • Foukání bublin

  • Foukání svíček

  • Nafukování balónku

Dokonce stačí i jen nádech dítěte, zatímco počítáte do 5 a poté vydechne.

  1. Vnímání svého tělo

Nechte své dítě ležet na zádech. Řekněte jim, aby napnuli všechny svaly od hlavy až k patě a vydrželi cca 10-15 sekund. Pak je nechte uvolnit a zeptej te se jich, jak se cítí. Toto cvičení pomáhá dětem rozpoznat, jak se jejich tělo cítí v napjatém vs. klidném stavu. 

  1. Vizualizace

Jedná se o relaxační techniku, která se používá k podpoře pozitivních mentálních obrazů. Mnoho z nich je možné najít online (převážně v angličtině). Začněte s tím, že si dítě zavře oči, když sedí nebo leží. Pomalu jim přečtěte scénář vizualizace a nechte je, aby si představili vše ve své mysli. Potom je nechte nakreslit obrázek toho místa a vystavte si jej někde doma jako odkaz na klidné místo.

  1. Běžte na procházkumalý chlapeček v lese

Být venku a jít na procházku je skvělý způsob, jak může být vaše dítě přítomné teď a tady. Všímejte si různých zvuků kolem sebe jako je zpěv ptáků nebo šustění listí. Všímejte si vůní květin nebo čerstvě posekané trávy. Můžete chodit boso a vnímat různé textury pod svými chodidly. Všímejte si slunce, větru, deště, sněhu. Vezměte sebou deku a pozorujte mraky. 

  1. Protahování/Jóga

Zhluboka se nadechnout a protáhnout se může být velmi uklidňující a naučí nás to uvědomit si, jak se naše tělo cítí. Můžeme nacítit každý svůj sval.

 

A která aktivita se nejvíce osvědčila vám? 

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271