Přejít k hlavnímu obsahu
kresba dětí od dětí

  

Už kolem 18. měsíce věku je možné pozorovat u dítěte snahu o výtvarný projev, ačkoli tužku nebo pastelku ještě dlouho nebude umět držet správně. Jakmile však zjistí, že tato věc zanechává stopu, je to pro něj úžasný vynález! A tak se první kresby v podobě čar začínají objevovat na jakékoli vhodné ploše v celém bytě.


 

Nechte děti malovat!

pastelky

Počátek kreslení u dětí je bezesporu velký pokrok a známka zdravého vývoje, ale v nestřežené chvíli počmáraný nábytek nebo stěna pokoje, rodičům zrovna moc radosti neudělá. Je proto dobré přemýšlet dopředu a batoleti pořídit takové výtvarné potřeby, aby se dal výtvor na vskutku nevhodném místě smýt. Řešením je mít vždy dostatek papíru, tužek a pastelek a také místo, kde si dítě kreslí. Časem si jistě zvykne. A když se i přesto obrázek na stěně objeví, patrně to bude tím, že malé děti velké plochy prostě fascinují. Moci se tak pořádně rozmáchnout! To je pane něco jiného, než kreslit po malém papíře! Dítěti je třeba trpělivě vysvětlovat a učit ho, že se po stěnách nekreslí. Pokud ho to k nim táhne dlouhodobě, vyplatí se vyčlenit jednu stěnu s omyvatelným povrchem.

 

Vývoj dětské kresby

pastelky ve škole
 

Výtvarný projev dítěte se zdokonaluje a vznikají stále půvabnější obrázky. Kresba prochází etapami, které odpovídají věku a vyzrálosti malého malíře. Už kolem 2. roku, se přestává jednat o pouhé čáry. Spontánně se rodí kolečka a zakulacené tvary. Ve věku 3 let, už se projevuje snaha, nakreslit něco určitého. První takovou kresbou bývá často usměvavé sluníčko. Má tvar kolečka, a to už dítě umí. Začíná se zajímat také o kresbu postavy. Nejdříve se vždy podaří hlava, protože, stejně jako sluníčko, má kulatý tvar. Pak už si dítě brzy troufne i na celou postavu. Hlava a trup, tvoří zatím jeden celek a končetiny znázorňují čáry. Zvládnutí proporcí, bude trvat ještě dlouho. Nesmíme zapomínat, že kresba postavy je náročná nejen pro děti. Postupem času se výtvory nejmenších zdokonalují. Zachycení nápadu se stává přesnější, s lépe propracovanými detaily. Dětská kresba je sdělení, proto se o výtvory svého potomka upřímně zajímejte. I když vám nebude možná hned zcela jasné, co na obrázku je. V tom případě se klidně zeptejte. Ale čiňte tak s láskyplným taktem. Pokud dokážete být laskavým hodnotitelem a vnímavým pozorovatelem, nechá vás dítě skrze obrázek nahlédnout do svého nitra.


 

Význam dětské kresby


 

Není náhodou, že kresba je významnou diagnostickou metodou psychologů. Obrázkem totiž, nejen děti, často sdělí, co nemohou, neumějí nebo nechtějí říct. Ovšem nemusíte být právě odborník, abyste z obrázku poznali například náladu dítěte. Dobrá nálada, to je vždy veselý obrázek. Svítí sluníčko s mnoha paprsky a směje se. Kytky kvetou, postavy, ať zvířecí či lidské, se k sobě vlídně mají. Domy jsou už od pohledu útulné a často se jim kouří z komínů. Šťastná rodina, to jsou vždy všichni na obrázku pohromadě.

Je-li dítě ve špatném rozpoložení, vznikne obrázek jasně negativní. Postavy jsou na něm daleko od sebe, některé záměrně chybí, a jsou schválně „ošklivé.“ Venku je zima, zamračeno a prší, ale z komínů se tentokrát nekouří. Na takovém obrázku převládají temné barvy. Dítě také často zaškrtá původně zamýšlený motiv. Barvy na obrázku jsou velmi důležité a mají svou symboliku.pastelky

Červená je u dětí velmi oblíbená. Vyjadřuje emoce, které nejsou tak docela pod kontrolou.

Žlutá je symbolem závislosti na dospělých.

Zelená je volbou děti, s výrazným sociálním cítěním.

Modrá je vyjádřením vztahu s matkou.

Černá odráží špatnou náladu, úzkost a chmury.

 

 

 

Máte doma budoucího malíře?


 

Baví vaše dítě kreslení? Máte doma spoustu jeho obrázků, které obdivuje celé okolí? Pak nemusí zůstat ležet v šuplíku! Nabízíme vám možnost přihlásit je do naší připravované soutěže, o nejhezčí dětskou kresbu. Spolu s dítětem tak můžete zažít radost z prvního úspěchu při zveřejnění obrázku a přesvědčit se o jeho talentu, který je dobré rozvíjet.

Budeme se těšit na každý obrázek a přejeme hodně štěstí!

 

 

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271