Přejít k hlavnímu obsahu
meditace

Stres jako by byl nedílnou součástí našich životů v dnešní stále uspěchanější době. Ano, stres jako takový je dokonce pro naše tělo zdravý. Pomáhá udržovat naši mysl stále ve střehu a dělá naše tělo silnějším. Nesmí být však permanentní a nesmí ho být moc. Pokud je náš život stresem zahlcen, je to vyčerpávající jak pro naše fyzické tělo, tak i pro naši duši.
Proto je důležité, abychom se pravidelně věnovali činnostem, které nám pomohou odprostit se od starostí běžného života. Výborná technika na to, abychom byli chvíli jen „sami se sebou“ je meditace.
Pojem meditace pochází z latinského slova „meditatio“ a v překladu znamená rozjímání.
V rámci historického hlediska má meditace spíše filozofické a náboženské kořeny. Nyní si tato technika našla místo i ve zdravotnictví, jako jedna z technik, která nám pomůže zvládat stres, ve vědě, či jako součást bojových umění.


11 důvodu, proč začít s meditací:

 1. posiluje naše sebevědomí,vonná tyčinka

 2. zvyšuje koncentraci,

 3. pomáhá proti chronickým bolestem hlavy,

 4. uvolňuje mysl,

 5. zlepšuje spánek,

 6. snižuje úzkostné poruchy,

 7. zpomaluje stárnutí,

 8. aktivuje empatii a emoční okruhy v mozku,

 9. posiluje soucit,

 10. zlepšuje sociální vztahy,

 11. redukuje negativní emoce.


 

Důležité je, abychom si vytvořili ideální prostředí pro meditaci, kdy nás nebudou rušit žádné okolní vjemy. Okolí kolem nás musí být tiché a klidné, aby naše myšlenky mohly volně plynout a my se mohli plně soustředit na naše nitro.
 


Pokud se rozhodneme začít se cvičením doma, můžeme si pustit meditační CD. Posadíme se do pohodlné polohy, nejčastěji se zkříženýma nohama. Nedoporučuje se meditovat vleže, protože bychom mohli lehce usnout.
Nesmíme zapomínat, že dech je jádrem meditace. Představte si, jak vzduch plyne do těla nosem, přes hrudník a do břicha. Vaše břicho se naplňuje vzduchem a vzápětí zase vydechujete vzduch i s negativními myšlenkami pryč z těla. Nejenže se soustředíte pouze na Váš dech, ale dodáváte energii Vašemu tělu. Pro začátek zkuste lehkou meditaci, alespoň
10 minut denně a postupně čas Vaší meditace prodlužujte.

meditace u svíčky

Vytvořte si z meditace součást Vašeho života. Zakomponujte ji do svého životního stylu
a udělejte si z něj nedílný zvyk.

Během dne nám hlavou projde mnoho myšlenek, které nám připomínají, co musíme ještě stihnout a na co nezapomnět. Zapomínáme však často sami na sebe, na své pohodlí a zdraví. Meditace nám pomůže alespoň na chvíli vypnout a dodat energii naší mysli, která to tolik potřebuje.

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271