Přejít k hlavnímu obsahu
činky a tenisky

Brány posiloven a sportovních center se otevírají a vítají první sportovní nadšence. Někteří i během karantény sportovali v rámci možností - venkovní běh, domácí posilování, box či jiné sportovní aktivity, někteří však nevyvíjeli žádný pohyb a návrat bude o to náročnější a těžší. V dnešním článku se podíváme, jak se vrátit k posilování a nepřepálit to hned na začátku. Existuje sice svalová paměť, ale po dvouměsíční pauze je vhodné začít postupně a opatrně.

 

Rady, jak na první tréninkmuž cvičí

Zvedaná zátěž - při prvním tréninku není vhodné začínat s maximálními váhami a se snahou zlepšit své osobní rekordy, takzvané "PR" (personal record). Začínejte s lehčí váhou a raději vykonejte vyšší počet opakování.

Rozvička - rozcvičit své tělo a své svaly je doporučováno před každým tréninkem, o to více při prvním tréninku po delší pauze. Věnujte alespoň dvacet minut rozcvičení a rozehřátí svého těla a posilovaných svalů, tím předejdete možnému zranění či natažení svalů.

Protažení - stejně důležité jako rozcvičení před tréninkem je také protažení po sportovním výkonu. Protažení nemusí být dlouhé, postačí pět až deset minut.

Pauzy - také délku pauzy mezi sériemi je vhodné při prvním tréninku lehce prodloužit a dát šanci svalům rychleji zregenerovat. Zařazování supersérií a jiných intenzifikačních metod také není doporučováno při návratu k činkám.

Shrnutí: Při prvním tréninku je vhodné se nejprve pořádně rozcvičit a zahřát, poté si dát lehčí trénink s menšími váhami a spíše svaly protáhnout na závěr s krátkým protažením.žena cvičí

 

Jak dlouho trénovat "lehce"?

Doporučuji dát celý týden lehčí trénink, abychom stihli procvičit všechny svalové skupiny a připravit je na náročnější tréninkové jednotky. Vhodnou variantou je také změna tréninkového splitu a ze začátku zařadit fullbody (trénink celého těla).

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271