Přejít k hlavnímu obsahu
smutny pes

Češi jsou národem pejskařů. Proto spousta obyvatel našeho státu ví, jaké to je, když každé ráno musí téměř ihned po probuzení jít vyvenčit svého milovaného psího parťáka. Stejná situace se opakuje při příchodu domů ze zaměstnání a také večer před spaním. Ve většině případů se jedná o procházku kolem bloku sídliště, nebo krátký okruh po nejbližším parku. Jak si lze každodenní rutinu zpestřit a co vše lze při venčení zažít či vyzkoušet?


Znáte své město?ridgeback

Spousta lidí má procestovanou půlku republiky, nebo se dokonce chlubí historkami, jak znají každý kout jednoho z Kanárských ostrovů, či mají prochozenou křížem krážem Makarskou riviéru. Troufám si říct, že naprostá většina lidí ale nezná dokonale ani své vlastní město či vesnici.
Právě díky procházkám se psem se to dá napravit. Znáte názvy ulic? Znáte všechny kopce či hory v okolí vašeho města? Navštívili jste všechny památky a významná místa? Víte, kam vedou všechny skryté uličky?
Poznáte díky tomu různé zkratky a pochopíte propojení městské zástavby. Navíc u toho můžete provozovat například geocaching, popř. s dětmi sbírat a přemisťovat malované kamínky, které jsou nyní hitem.

 

Zkuste zvýšit tempo

Venčení psa nemusí být vždy pouze nudná a rutinní záležitost, kterou doprovází ještě zalepené oči po probdělé noci. Zkuste si přivstat, vypít bylinkový čaj namísto tradiční kávy a vyrazte na delší procházku v rychlejším tempu. Pejskovi pořiďte vhodný a dobře padnoucí postroj. Vy si můžete vyzkoušet fitness náramky nebo hodinky, které budou sledovat počet kroků, ušlou či uběhnutou vzdálenost, spálené kalorie atd. Vše se dá propojit s aplikací ve vašem chytrém telefonu a můžete si dělat denní záznamy a sledovat svůj progres.
Venčení psa je ideální start ke zdravějšímu životnímu stylu.

pes s freesbies


Vyčistíte si hlavu

Váš pes již netrpělivě čeká u dveří a zrakem hypnotizuje vodítko zavěšené na věšáku. Jenže vám se moc nechce. Obzvláště do deštivého rána.
Pro mozek je ale ideální, když neusednete ihned ke zprávám a nezahltíte ho informacemi. Nezačněte přemýšlet o starostech, které vás čekají v práci, o třídních schůzkách, kde se budou probírat především vaše děti, a o tom, že pokud vaše vozidlo dnes opět nenastartuje, budete muset znovu utrácet za taxíka.
Namísto toho myslete na věci, na které se těšíte. Čerstvý ranní vzduch při venčení vám k tomu pomůže. Myslete na lidi, které v práci potkáte a na které se těšíte. Vaše děti budou hvězdami třídních schůzek, ale copak vy jste byli jiní? A co to vaše staré auto? Není na čase pořídit novější model? Například s větším kufrem, kam se pohodlně vejde váš pes.
Večer po práci si při procházce s vašim čtyřnohým přítelem zrekapitulujte den. Co se povedlo, a co naopak ne? Co se dalo udělat jinak? Nezapomeňte se pochválit. Alespoň za jednu věc každý den. Minimálně nezapomeňte chválit vašeho pejska, jak bez povšimnutí minul kolemjdoucího pitbulla, a jak dnes večer mimořádně nevykonal velkou potřebu přímo před barákem před zraky všech sousedů.
Posuňte to na další úrpes s micemoveň
Každý pes, a může to být jakékoliv plemeno nebo voříšek, bude šťastný, když budete spolu dělat nějaký psí sport. Trend dnešní doby velí městům zřizovat psí parky a hřiště. Pokud jsou hřiště oplocená, tím lépe. Psi se tam dokonale vyřádí se svými chlupatými kamarády a vy můžete získat nové přátele nebo novou lásku. Majitelé psů spolu ve většině případů souzní. A pokud vaše město či vesnice nemá psí hřiště, nevadí. Zkuste najít větší louku a házet pejskovi frisbee. Jestliže váš štěkající parťák na tento druh zábavy moc není, vyzkoušejte další možné sporty.
Psa lze zapřáhnout ke kolu nebo ještě lépe ke koloběžce. Není nad ranní projížďku přírodou na koloběžce taženou psem nebo více psy při východu slunce. Váš psí kamarád k tomu potřebuje jen perfektně padnoucí postroj a v případě špatného terénu také speciální psí botičky.
Pokud máte více času, například o víkendech, můžete vyzkoušet canicross, neboli běh se psem v horách. Tam už potřebujete vybavení v podobě opasku, ke kterému připojíte vodítko,a taky dobrou kvalitní obuv. Při tomto sportu pochopíte a poznáte svého psa nejlépe a naučíte se vzájemně spolupracovat. Vaše pouto se posílí a poznáte spoustu nádherných míst.

Závěr

Někdy ovšem prostě dojde na klasické obyčejné venčení kolem domu. Ne vždy je čas podnikat dlouhé procházky. Většinu pejskařů potkáte každý den ve stejný čas na stejném místě. Je to důkaz, že pro většinu lidí je to prostě denní chleba, který je potřeba skousnout.
Zkuste to alespoň na pár dní změnit. Ocení to nejen váš pes, ale i vaše tělo a mysl.

 

 

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271