Přejít k hlavnímu obsahu
chia semínka na lžíci

Chia semínka neodmyslitelně patří do jídelníčku všech, kdo jí zdravě a zajímají se o zdravý životní styl. Získali si nálepku superpotravina a jsou velmi vyhledávané jako doplněk stravy nejen pro sportovce a odborníky na zdravou výživu, ale všemi, kdo chtějí do svého jídelníčku zakomponovat tento šedý poklad bohatý na vitamíny a minerály.
Semínka pochází z rostliny, která se nazývá Šalvěj hispánská. Tato bylina se nejvíce vyskytuje ve střední a jižní Americe a je poměrně náročná na podmínky. Proto je její pěstování v našich oblastech dost obtížné.

Již aztéčtí bojovníci si uvědomovali sílu chia semínek na lidský organismus a tak každý den jedli hrst semínek, aby získali sílu a vysoký příliv energie.Chia semínka ve skleničce

Obliba chia semínek stále roste. Jsou k dostání v kterékoliv zdravé výživě i supermarketu
a přidávají se do mnoha pokrmů ať už sladkých, či slaných.
Jsou bohaté na antioxidanty, hořčík, vápník, železo, zinek, vitamíny A, B, C, D, E, K a mnoho dalších.

Chia semínka a jejich pozitivní účinky na naše tělo

  1. Hydrofilní vlastnosti

Jejich jedinečnost spočívá v tom, že na sebe dokážou vázat vodu a tím zvětšit svůj objem. V žaludku vytvoří jemný gel, který pomáhá chránit tělo před dehydratací, například při vysoké fyzické aktivitě, či sportovním výkonu.

 

  1. Pozitivní vliv na hubnutí
    Díky vysokému obsahu vlákniny snižují pocit hladu. Pro svůj vysoký obsah bílkovin pomáhají udržet svalovou hmotu. Mimo to zpomalují proces trávicích enzymů, což ovlivní hladinu cukru v krvi a tím nám pomáhají snížit chuť na sladké.


 

  1. Kupa zdraví v jednom semínku
    Chia semínka mají pozitivní vliv na srdce a cévy. Posilují paměť a pomáhají se lépe soustředit. Zvyšují obranyschopnost těla a posilují imunitní systém. Jsou výborným antioxidantem a působí preventivně proti srdečním onemocněním.


 

Ideální je konzumovat tuto superpotravinu chia bowlráno, protože nám dodá energii na celý den. Jsou vhodná pro diabetiky a pro lidi s bezlepkovou dietou, protože neobsahují lepek.
Jejich chuť není nijak výrazná a proto je můžeme použít do jakéhokoliv jídla, aniž by ovlivnili jeho původní chuť. Doporučené denní dávkování jsou 2 – 3 čajové lžičky za den.

Použití chia semínek v kuchyni
Běžně se chia semínka přidávají do jogurtů, ovesných kaší, zeleninových salátů, pudinků, lívanců, či smoothie drinků.
Vegani například používají gel ze semínek jako náhradu za vejce při pečení. Jedno vajíčko nahradíme v receptu jednou polévkovou lžící chia semínek a třemi lžícemi vody. Necháme několik minut odležet a máme čistý přírodní gel.
Je možné jíst také chia klíčky, které můžeme přidat do zeleninových salátů, pomazánek či sendvičů.

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271