Přejít k hlavnímu obsahu
peněženka

Většina lidí celý život pracuje pro peníze. Tráví v práci spoustu let a věnují jí mnoho energie ať již fyzické, či psychické. Když však přijde na hospodaření s těžce vydělanými penězi, je spousta lidi v tomto směru absolutně neznalá. Když pak jdou do důchodu, tak zjistí, že jejich vlastní jmění se rovná téměř nule.
Proč chodíme do školy, kde nás učí pro běžného občana spoustu nedůležitých věcí a proč se malé děti neučí, jak hospodařit se svými finančními prostředky? Na střední škole se nás snaží co nejlépe připravit na obor, který jsme si vybrali jako svou práci. Učí nás vše, co potřebujeme znát pro naši profesi, ale neučí nás, jak následně hospodařit s vydělanými penězi.

Pojďme se tedy společně podívat na 4 způsoby, které nám pomohou ušetřit peníze

  1. Splať své dosavadní dluhy

Stanovte si priority. Zapomeňte na dovolenou u moře, nebo drahé vánoční dárky. Pokud se chcete dostat z finanční propasti nazývané dluhy, uskromněte se a splaťte je co nejdříve. Spousta zadlužených lidí si bere nové půjčky a to například na již zmíněné vánoční dárky. Celý život potom chodí do práce, aby splácely dluhy, a nic si neušetří.

  1. Neplýtvej potravinamipenize a potraviny
    Hrozivé statistiky říkají, že v Evropě připadá na jednoho člověka 95 – 115 kg vyhozeného jídla za rok.
    Nekupujte do zásoby potraviny, které se brzo kazí, jako je šunka. To stejné platí i se zeleninou. Sledujte a porovnávejte. Nenechte se okrádat korporacemi za nesmyslně drahé potraviny. Jídlo nevyhazujte, raději ho dejte do mrazáku.
    Pokud rádi jíte v restauraci, tak to omezte. Raději si uvařte doma a nejlépe alespoň na dva dny. Za cenu, za kterou se najíte jednou v restauraci, můžete uvařit doma pro dva lidi.

  2. Nafta a benzín

Říká se, že člověk je tvor pohodlný a nerad se svého pohodlí vzdává. Je jednodušší sednout do auta, než jít pěšky. Je to rychlejší, pohodlnější a nestojí Vás to žádnou fyzickou námahu.
Opravdu je však nutné jet na úřad, který je od Vás vzdálený 15 minut pěší chůze, autem? A už jste si někdy srovnali cenu jedné cesty do zaměstnání autem s cenou lístku v autobuse? Cena jedné cesty v autobuse se rovná ceně, kterou zaplatíte ve městě jen za parkování.

  1. Nové oblečeníKreditní karta

Samozřejmě, každý z nás si rád dopřeje nové tričko, či boty. Musíme si dělat radost. Spousta lidí však přemýšlí stylem „když už jsem v obchodě, tak si něco koupím“
a nakupují i když mají plné skříně věcí. Proč však tolik investovat do věcí, které nám nepomohou své peníze zhodnocovat, a jejich hodnota se rovná téměř nule. Utrácejte méně peněz za spotřební zboží, budete chránit životní prostředí a z našetřených peněz si můžete nakoupit například akcie, které Vám díky dividendám vynesou peníze.

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271