Přejít k hlavnímu obsahu
les

Japonská moudrost Wabi sabi

aneb jak žít dokonale nedokonalý život

Představte si, že jste na chalupě u babičky a díváte se z okna otevřeného dokořán! Co vidíte? Osázený hrneček plný jarního lučního kvítí, kterému ovšem chybí ouško a je mírně poškrábaný. Váš zrak přejede dál, kde má možnost vidět zavěšenou dřevěnou, na půl zlomenou houpačkou vznášející se mezi stromem a zemí. Je tak dokonale nedokonalá v tomto denním světle. Vítejte ve světe Wabi sabi!

Co znamená výraz Wabi sabijaponsko

Toto slovní spojení k nám přišlo z Japonska. A i když se může zdát, že ona životní moudrost je stará několik set tisíc let, tak tato kombinace slov existuje teprve krátce. Japonci tuto slovní frázi vlastně nikdy dohromady nepoužijí. Řeknete-li ale před nimi výraz wabi sabi, ihned vědí, o co se jedná. Ovšem vysvětlit tyto dvě slova jednoduše vlastně nelze. Pojďme si je tedy rozdělit. Slovo wabi se pojí ke kráse, jednoduchosti, ale také vyrovnanosti a duchovního odpoutání od materialismu. A sabi vyjadřuje plynutí času. To, jak je vše pomíjivé, mění se, vyvíjí a chátrá. Ano, je to na první pohled nesourodá kombinace, která tvoří dokonalý soulad!

Návrat do minulosti

Zabředneme-li daleko, do minulosti, dostáváme se do Japonska, do poloviny 16. století. Ve středověku lidé sužoval hlad a mor. A Japonsko na tom nebylo o moc jinak. Tzv. samurajové, tedy členové šlechty v Japonsku, hledali způsob, jak být oddanými a věrnými sluhy svého pána, a zároveň se zajímali o meditaci, zen a buddhismus. A tak mezi touto skupinou začaly vznikat tzv. čajové rituály. Nejen, že čajový rituál sloužil k odpočinku po fyzické stránce, protože boj za čest svého pána vyžadoval řadu úsilí a kuráže, ale díky popíjení lahodného a kvalitního čaje měli možnost se na okamžik zklidnit a žít pouze v přítomnosti.

Wabi sabi dnesjaponský čaj

Tak jsme si obsáhle představili ono záhadné učení. Vám se ale zdá, že v něm pořád jaksi tápete? To je naprosto v pořádku! Nehledejte v tom ale nic složitého. Vraťte se zpátky na začátek článku. Nyní se můžeme například přesunout do lesa. Ano, toto doporučují samotní Japonci. Jde totiž o návrat ke svým kořenům a souznění s přírodou. Zaposlouchejte se. Co slyšíte? Zpěv ptáků? Šustění listí? Otevřete oči dokořán. Co vidíte? Tyčí se před vámi mohutný, listnatý, napůl zlomený strom? Nadechněte se. Co cítíte? Vůni pryskyřice a čerstvého vzduchu? No není to poezie?! Tato stromová koupel vás donutí se na chviličku zastavit, zklidnit a užívat si přítomnost. A o tom právě wabi sabi je. Vnímat každý detail, každou rýhu, každou nedokonalost, kterou přinesl čas a díky tomu se ona věc stala výjimečnou a krásnou ve své podstatě.

Kousek wabi sabi i doma

Dnešní moderní civilizace je natolik zaneprázdněná, že nemá tolik času pobývat v přírodě, jako lidé v minulosti. I přesto se této východní moudrosti nemusíte vzdávat. Stačí si kousek z přírody přinést rovnou do domu! Kus špalku, kámen, hlínu, či větev. Fantazii se meze nekladou! Šikovně to zakomponujte do svého interiéru i exteriéru. Rázem váš domov bude vypadat úplně jinak. Nebojte se květin, které krásně prosvětlí celý prostor. Fotografie oblečte do rámečku ze šišek, či větviček. Čerstvé, voňavé ovoce ze zahrádky vložte do proutěného košíku po babičce.

Uvařte si horký, zelený čaj a nechte se inspirovat již zmíněným čajovým rituálem. Sedněte si a na malou chviličku vydechněte. Co cítíte? Štiplavou mátovou vůni? A co vidíte? Rozkvetlý pařez stromu? A v neposlední řadě, co slyšíte? Pouštíte si relaxační hudbu? Nebo dáváte přednost Mozartovi, či Bachovi? Hltejte wabi sabi plnými doušky!

x

Hledáme redaktory

Staňte se redaktorem Lifestyle magazínu.

Napište článek s tématem lifestyle. Články by měly být srozumitelné, věcné a názorné. Pište o tom čemu rozumíte, k čemu máte vztah, co vás baví. Za publikované články získáte finanční odměnu.

Článek musí být Vaší tvorby a nikde jinde nepublikovaný. Možná je také dlouhodobá spolupráce jako stálý redaktor.

Náměty a své články pište na redaktor@lifestyle.cz

Stránky provozuje:

SAIT CZ spol. s r.o.

IČO: 43962271 (ares)

Jsme platci DPH, DIC:CZ43962271